Програма FinancEast, що фінансується Європейським Союзом в межах ініціативи EU4Business, підбиває підсумки першого року реалізації.
З грудня 2019 року по листопад 2020 ЄС надав понад 240 млн гривень представникам мікро-, малого та середнього бізнесу на підконтрольних Уряду України територіях Донецької та Луганської областей. Таким чином, ММСП мали змогу залучити 596,16 млн грн у свої інвестиційні проекти.
Фото: EU4Business
«Донецька та Луганська області продовжують й надалі отримувати суттєву допомогу та підтримку ЄС для розвитку інвестиційного клімату в регіоні та сталого економічного й соціального відновлення, — говорить Посол ЄС Матті Маасікас, голова Представництва ЄС в Україні.— Лише за один рік своєї роботи програма FinancEast в рамках ініціативи EU4Business продемонструвала дуже вагомий результат, який свідчить про наявність у ММСП регіону великої зацікавленості в модернізації своїх виробничих потужностей та розвитку свого бізнесу».
Програму реалізують німецький державний банк розвитку KfW та Фонд розвитку підприємництва в межах проєкту «Підтримка Європейського Союзу для Сходу України» та ініціативи EU4Business. Головні партнери: АТ «Ощадбанк», ТОВ «ОТП Лізинг» та АБ «Укргазбанк».
FinancEast передбачає відшкодування до 50% вартості інвестиційних проєктів. На думку команди — це якраз і активізувало відкладений інвестиційний потенціал ММСП сходу.
Фото: EU4Business
Людмила Гордіюк, заступник директора Офісу KfW в Україні: «В цьому контексті важливо відзначити вдалий та продуманий концепт програми, який був розроблений KfW спільно з Фондом розвитку підприємництва. Програма ніколи б не мала такого успіху без зацікавленості з боку установ-партнерів, які безпосередньо співпрацювали з ММСП. Грошова компенсація виконувала подвійну роль: для підприємців покривала половину інвестиційних витрат, а для установ-партнерів слугувала гарантією повернення половини суми кредиту або лізингу. Таким чином, програма дозволила не тільки підтримати підприємців, що працюють на підконтрольній території Донецької та Луганської областей, а повернула фінансові інституції в ці регіони».
Основна умова участі в програмі – стабільний фінансовий стан та ведення господарської діяльності на вказаних територіях щонайменше 1 рік. У програмі також можуть брати участь мікро-, малі та середні підприємства (ФОП або юридичні особи) з кількістю працівників до 250 осіб та річним доходом до 10 мільйонів євро в гривневому еквіваленті.
ММСП-учасники можуть бути з різних секторів економіки. Однак, підсумовуючи рік реалізації, команда програми з’ясувала, що 93,7% займаються сільським господарством.
Фото: EU4Business
«Найчастіше інвестиційні проєкти включали в себе придбання різноманітної сільськогосподарської техніки та обладнання. Це трактори, комбайни, жатки та жниварки, сівалки, навантажувачі, обприскувачі тощо. Паралельно, ми маємо інвестиційні проєкти й на придбання обладнання з метою модернізації виробничого процесу промислових ММСП. Також в портфелі програми є ММСП, які займаються транспортними перевезеннями й обробленням вантажів, торгівлею, ремонтом та технічним обслуговуванням автомобілів, — розповідає Валерій Майборода, уповноважений представник Фонду розвитку підприємництва.
За рік реалізації програми підтримано 146 інвестиційних проєктів від 119 ММСП. Це дало великий поштовх для розвитку цих підприємств навіть на фоні економічних негараздів, викликаних пандемією COVID-19. Адже карантин — не причина ставити на паузу посівну та жнива.
«Це дуже вигідна програма. Інакше ж ніяк. Маленькому господарству отримати техніку дуже важко. Завдяки допомозі ЄС господарство міцніше стоїть на ногах. Ми можемо збільшити якість обробки ґрунту, якість посівів, покращити умови зберігання того врожаю збіжжя, який ми зібрали», — розповідає Олег Горохов, голова фермерського господарства «Горохов», що на Луганщині. Господарство отримало у фінансовий лізинг сучасний трактор та сівалку загальною вартістю 110 тисяч доларів в гривневому еквіваленті, що дозволило покращити якість обробки ґрунту та посівів, а також умови зберігання врожаю.
https://www.youtube.com/embed/coD_022nwko?wmode=transparent&jqoemcache=Vu0GK
Наприкінці минулого року через установу-партнера OTP Leasing сільськогосподарське підприємство «Степове» дізналося про програму FinancEast. Підготувавши необхідні документи, господарство отримало у фінансовий лізинг потужний трактор та культиватор загальною вартістю 7,5 мільйонів гривень.”В 2014—2015 роках наше підприємство багато втратило. Тут була зона бойових дій. Завдяки програмі допомоги ЄС ми можемо рухатися вперед і нормально жити”, — ділиться Микола Костильов, директор приватного сільськогосподарського підприємства «Степове».https://www.youtube.com/embed/P7rsZyow0i0?wmode=transparent&jqoemcache=NreyK
Програма FinancEast реалізується лише рік, але через високий попит на неї з боку підприємців сходу України, всі кошти, виділені Євросоюзом, вже затверджені для фінансування інвестиційних проєктів ММСП і працюють на економіку України.
Щодо додаткового фінансування в рамках програми FinancEast, Валерій Майборода запевняє: «Це залежатиме від оцінки результатів програми, які будуть проаналізовані представниками KfW та Європейського Союзу. Попередні результати реалізації програми дають підстави сподіватися на її продовження. Але остаточне рішення — за Європейським Союзом».
Додаткова інформація:
Фонд розвитку підприємництва створений на базі Німецько-Українського Фонду, який було засновано Німецьким державним банком розвитку KfW, Кабінетом Міністрів України та Національним банком України.
EU4Business — це ініціатива ЄС, яка підтримує приватний сектор у країнах Східного партнерства, зокрема в Україні. Її метою є поліпшення бізнес-середовища шляхом надання професійних порад доступу до фінансування МСП. Підтримка за ініціативою EU4Business надається спільно з іншими організаціями. Ініціатива сприяє зростанню та створенню нових робочих місць.
Джерело