Чому лізинг?


В ЗМІ є безліч статей, присвячених співставленню лізингу та кредиту, як продукту. Я не хотів би ще раз торкатися цієї теми. Є інший бік цього питання – чому сьогодні темпи росту лізингових операцій є значно більшими, ніж банківське кредитування аналогічних сегментів бізнесу?  За оцінками експертів Альфа-Банку у 2012 році зростання обсягів кредитування банками в Україні склало менш ніж 5% у річному вимірі, при цьому в поточному році банкіри також не передбачають стрімкого росту. В той же час лізинговий бізнес зріс в минулому році майже на 24%, в 2013 очікується зростання нового бізнесу у лізинговій галузі на рівні 15%. Саме таких прогноз фахівці лізингового ринку дали під час обговорення перспектив ринку на круглому столі на тему: «Фінансування економіки України лізинговими компаніями в 2013 р.: можливості та загрози» , який відбувся 11 грудня 2012 року в офісі Міжнародної Фінансової Корпорації.

На мій погляд, ця тенденція має декілька факторів. По перше, банки у 2012 продовжували у великих обсягах списувати проблемну заборгованість та проводити очистку балансів за для виконання нормативів резервування. По друге, не для кого не секрет, що є стійка тенденція на вихід з України іноземних банків (окрім російських), в той же час іноземні лізингові компанії не тільки залишаються в Україні, а ще й є лідерами ринку. Важливим фактором зростання лізингового бізнесу в останні роки є також відсутність у лізингових компаній, в порівнянні з банками, ризику застави, що сприяє більш активній фінансовій діяльності. Окрім цього, слід зазначити, що класичний банківській бізнес взагалі є більш затратним. Мережа відділень, затрати на IT, виконання всіх процедур, передбачених законодавчими актами для банків, та ціла низька інших витратних позицій роблять банківській бізнес менш конкурентним та зніжують можливості для будь якого росту, особливо в умовах вузького коридору ліквідності. Слід також наголосити, що перелічені фактори, з моєї точки зору, залишаться актуальними для банківського бізнесу що найменше на найближчі 2-3 роки.

Не підлягає сумніву, що лізинг є більш гнучким в порівнянні з кредитом, про що стає відомо все більший кількості суб’єктів господарської діяльності. Це дає змогу лізинговим компаніям в короткостроковій перспективі закріпити свої позиції на ринку та прийняти курс на європейський рівень частки лізингу в загальних обсягах інвестицій в реальний сектор економіки України. Перемогу в цьому змаганні отримають компанії, бізнес модель яких буде передбачати надання всього спектру послуг, пов’язаних з лізингом (технічне обслуговування обладнання, поточний сервіс транспортних засобів, супроводження страхових випадків і таке інше), а також ті гравці ринку, які вийдуть за рамки авто лізингу і зроблять додаткову ставку на сегментах лізингу сільськогосподарської техніки, медичного, енергетичного та торгівельного обладнання.

Руслан Сивопляс
Генеральный Директор
ТОВ “Універсальна лізингова компанія “Ленд-ліз”