Про те, що відбувається на ринку лізингу в Україні, радіостанція «Голос Столиці» поговорила з представником галузі – директором з розвитку бізнесу компанії VAB Лізинг Володимиром Нечаєвим.

«Голос Столиці»: У 2012-му ринок зростав, а зараз стагнує. У I кварталі 2013 року в порівнянні з аналогічним періодом 2012 року кількість укладених договорів фінансового лізингу зменшилася на 40%. У чому причина?

Володимир Нечаєв: Я думаю, варто говорити не про стагнацію ринку, а про уповільнення темпів зростання. Тому що із закінченням кризи ринок лізингу постійно зростає за підсумками кожного кварталу. Але, можливо, знизилися самі темпи цього зростання. Якщо говорити про той же перший квартал 2012 року, то на кінець кварталу загальна вартість діючих договорів становила трохи більше 33,5 мільярда гривень. А на кінець першого кварталу 2013 року ця вартість досягла 41,3 мільярда. Також варто враховувати, що перший квартал далеко не завжди є показовим. І, виходячи з попередніх результатів і попередньої оцінки другого кварталу, ми очікуємо, що ситуація виправиться.

«Голос Столиці»: Хто є головними гравцями на ринку лізингу в Україні?

Володимир Нечаєв: В цілому фінансовий ринок все стрімкіше переходить від рівня простого надання послуги на рівень надання даної послуги з повним сервісом. І кожна фінансова структура прагне надати своєму клієнтові максимальний комплекс сервісних послуг. Тут кредит і лізинг – дві принципово різні послуги. Якщо у кредиті клієнт отримує гроші, то лізинг – це комплексна послуга, при якій клієнт отримує повноцінний супровід лізингової компанії – як юридичний, так і фінансовий. Клієнт також отримує масу додаткових послуг. Це і сервісне обслуговування, і страхування об’єкта лізингу, і пошук фінансування, і подальший супровід всього договору лізингу в цілому.
Відносно гравців на ринку – тут існує дві групи лізингових компаній. Це компанії, які відносяться до фінансових груп банківських структур, і незалежні лізингові компанії, в тому числі і компанії при авто-дилерах, автовиробниках і авто-імпортерах. Звичайно ж, найбільш потужними гравцями є представники банківського сектору, тому як наявність необмеженого доступу до фінансових ресурсів, як у валюті, так і в гривні, дозволяє саме банківським лізинговим компаніям надавати найбільш вигідні умови для своїх клієнтів.

«Голос Столиці»: Що беруть в лізинг? Що вигідно брати, а що невигідно?
Володимир Нечаєв: Кожен для себе вирішує вигоду лізингу чи кредиту, виходячи з переваг, які має кожен з продуктів. Але за статистикою – і ця статистика вже з року в рік повторюється – транспортні засоби займають до 60% всієї частки ринку лізингу. Друге місце – сільськогосподарська техніка з часткою до 20%. І далі вже йде будівельне обладнання, спеціальна техніка. Всі основні групи фондів можуть бути об’єктами лізингу, але найбільш популярним – в тому числі завдяки більшому комплексу сервісних послуг – є автотранспорт.
«Голос Столиці»: Можете зорієнтувати нас – хто основний клієнт лізингових компаній?

Володимир Нечаєв: Якщо говорити про автотранспорт, то це великі юридичні особи, представники малого та середнього бізнесу. Причому між собою вони діляться практично 50 на 50. Якщо раніше це були в основному представники іноземних компаній по автотранспорту, які за кордоном звикли до самої послуги лізингу, і розуміють всі її переваги, то до них в останні роки приєдналися українські підприємства, представники малого, середнього бізнесу. Частка фізичних осіб поступово зростає, і на сьогодні вона практично досягає 8-9% ринку. Що не може не радувати, тому що автотранспорт – за статистикою 2012 року – практично 85% придбали фізичні особи. І від зростання частки фізичних осіб безпосередньо залежить доля самого лізингу в Україні.

«Голос Столиці»: Є думка, що фізичні особи йдуть в лізингові компанії для того, щоб отримати щось у кредит, якщо вже банки не дають їм кредити. Це правда, або лізингові компанії дуже серйозно працюють з позичальниками, і не допускають видачі чогось у лізинг людям, які неспроможні?

Володимир Нечаєв: Така думка на ринку існує, і в деякому сенсі вона є вірною. Але в тому випадку, коли банк відмовив у кредитуванні фізичній особі з причини її офіційної фінансової неплатоспроможності, лізингові компанії можуть допомогти, запропонувавши спеціальні лізингові програми. Наприклад, у нас в компанії є програма «Швидкий лізинг», де ми не запитуємо документи, що підтверджують офіційні фінансові доходи Клієнта. Якщо ж мова йде про відмову з якихось питань, пов’язаних з шахраями і неблагонадійними позичальниками, то лізингова компанія також це виявить, і не буде укладати договір лізингу.

Довідкова інформація

VAB Лізинг зареєстровано в листопаді 2005 року. VAB Лізинг надає послуги фінансового лізингу транспорту (легкових і вантажних автомобілів, автобусів), спецтехніки, устаткування, а також оперативний лізинг легкових автомобілів, лізингові послуги з сервісом юридичним і фізичним особам. Статутний фонд VAB Лізинг складає 35 350 000 грн.