Генеральний директор компанії «VAB Лізинг» Людмила Золотарьова впевнена, що доступність лізингу, на відміну від кредитування, широко відкриває двері у світ АПК.

Як ви оцінюєте ринок лізингу сільськогосподарської техніки?

Щороку, відповідно до статистики, сегмент сільського господарства як по галузях економіки, так і за типами об’єктів лізингу займає друге місце після автотранспорту. І, незважаючи на те, що частка сільгосптехніки в грошовому еквіваленті знизилася з 15,6% в 2012 році до 11,4% в 2013, зростання склало більше 50%.

Так, якщо в 2012 році загальна вартість укладених договорів лізингу, де об’єктом виступає с/г техніка, становила 2,29 млрд грн, то вже в 2013 сума перевищила 3,6 млрд грн.
Що стосується прогнозів на 2014 рік, зараз їх робити досить складно, але ми прогнозуємо, що частка сільгосптехніки збільшиться, так як в нинішніх економічних умовах більший акцент робитиметься на найбільш значущих галузях бізнесу, зокрема на аграрній.

Знаєте, насправді, лізинг – це зручний інструмент для фінансування всіх видів техніки для сільського господарства і актуальність придбання будь-якої техніки визначається безпосередньо клієнтом. Інше питання, що для лізингових компаній різні види техніки та/або обладнання можуть бути більш-менш привабливими. Наприклад, навісне обладнання, яке складно ідентифікувати, не є пріоритетним об’єктом для фінансування. У таких випадках цікавою буде програма зворотного лізингу, яку VAB Лізинг активно пропонує своїм клієнтам для фінансування посівної кампанії.

У чому, на ваш погляд, переваги та сильні сторони лізингу?

На сьогоднішній день однією з найважливіших переваг лізингу є його доступність, на відміну від кредитування. Хоча і кількість лізингових компаній, які готові працювати з новими клієнтами, істотно знизилася. Якщо ж говорити безпосередньо про самі переваги послуги лізингу, то багато чого залежить від умов, які готова надати лізингова компанія. Наприклад, VAB Лізинг дає можливість мінімізувати відволікання оборотних коштів для отримання техніки за рахунок низького авансу від 20%. Термін лізингу до 5 років і подорожчання у гривні від 7% на рік дає можливість знизити щомісячне навантаження і в умовах нестабільності курсу іноземних валют уникнути ризиків збільшення лізингових платежів.
Також лізинг дозволяє врахувати сезонність ведення бізнесу клієнта і розподілити щомісячні платежі у відповідності з основними грошовими надходженнями від реалізації.

Але чомусь бурхливого зростання в сегменті лізингу сільгосптехніки немає …

Ринок лізингу після кризи 2008-2009 років активно розвивається, і щорічно у вартісному вираженні зростає в середньому в 2 рази. Цю ж тенденцію ми відзначаємо і на ринку лізингу сільськогосподарської техніки. Зростання більш ніж на 50% за 2013 в порівнянні з 2012-м дозволяє робити висновок про те, що аграрії з кожним роком все більше розуміють переваги, і можливості лізингових програм, і воліють лізинг перед стандартними формами кредитування або купівлею за власні кошти.

Чи необхідна держпідтримка лізингу і яким чином влада повинна підтримувати ринок?

Держпідтримка ринку лізингу в цілому дуже важлива для його подальшого активного розвитку. Наприклад, запущена недавно програма рефінансування деяких українських банків для фінансування посівної кампанії – чому б не дати доступ лізинговим компаніям до цієї програми? Це знизить і ризики банківської системи, адже лізинг менш ризиковий фінансовий інструмент з погляду власника об’єкта лізингу, а також дасть можливість аграріям скористатися іншими перевагами лізингу. Також необхідна подальша зміна законодавства в бік надання пільг клієнтам, які користуються послугою лізингу.