ВІДСУТНІСТЬ НЕОБХІДНОСТІ В ДОДАТКОВИХ ЗАСТАВАХ, ВИСОКИХ АВАНСАХ І ЖОРСТКИХ ВИМОГ ДО ФІНАНСОВОГО СТАНУ РОБЛЯТЬ ЛІЗИНГ БІЛЬШ ЗРУЧНИМ ТА ГНУЧКИМ ФІНАНСОВИМ ІНСТРУМЕНТОМ ДЛЯ АГРАРІЇВ

Зараз в країні дуже складна економічна і політична ситуація. Як це відображається на лізингу для аграріїв? Впав чи є попит на агротехніку (в лізинг)?

Зараз можна говорити про те, що ринок лізингу, як і багато інших ринків у зв'язку з подіями в нашій країні переживає спад. У тому числі і аграрний сектор економіки, не дивлячись на потребу в збиранні врожаю та підготовці до нового сезону, намагається максимально використовувати вже існуючі ресурси. При цьому є і аграрії, які закуповують нову техніку і приємно відзначити, що це не тільки великі агрохолдинги, а й невеликі фермерські господарства. Сприяє цьому і наявність спеціальних вигідних пропозицій з сільгосптехніки у постачальників. Приміром, покупка у постачальника техніки за старою гривневою ціною з використанням лізингу в гривні дає можливість в довгостроковій перспективі заощадити: аграрій, який уклав договір лізингу в гривні на дату, коли курс був 11, при курсі 14.3 вже зміг заощадити до 30% від вартості техніки.

2. Як розвиватиметься цей сегмент найближчим часом? Чого очікувати - подорожчання або здешевлення лізингу?

Вартість лізингу безпосередньо пов'язана з вартістю ресурсів на банківському ринку. Поки ми спостерігаємо тенденцію до подорожчання кредитних коштів, а також до їх дефіциту на ринку. У такій ситуації складно говорити про перспективи активного розвитку та зниження вартості лізингу. З урахуванням майбутніх виборів, які в короткостроковій перспективі вплинуть на зниження активності Клієнтів і формування відкладеного попиту, відновлення зростання ринку можна чекати не раніше весни 2015 року.

3. Загалом, хто і навіщо в агро-галузі користується лізингом?

Якщо говорити про категорії потенційних Клієнтів на лізинг, то це і фермери-приватники, і малі фермерські підприємства і великі агрохолдинги. Для кожного Клієнта лізинг дозволяє задовольнити їхні потреби. Для невеликих фермерів - це можливість використовувати техніку не оплачуючи її повну вартість, на яку часто просто немає коштів. Не секрет, що технологічно і морально сільгосптехніка застаріла, і інвестиції в оновлення парку дадуть зростання прибутку за рахунок модернізації технологічного процесу. Що стосується великих агрохолдингів для яких придбання нової дорогої техніки може бути цілком доступною процедурою з точки зору наявності коштів, то в даному випадку застосовується проста економічна істина: свої гроші завжди дорожче. У довгостроковій перспективі більш вигідно буде вкласти вільні гроші в розширення посівної площі, в нові технології, ніж в закупівлю основних фондів. Для закупівлі основних фондів правильніше використовувати різні інструменти фінансування, в т. ч. і лізинг.

4. Наскільки підприємцям сьогодні вигідно брати агротехніку в лізинг, чому? (Якщо не вигідно, то чому?)

Якщо у фермера виникла потреба в закупівлі нової техніки, це означає, що він розраховує отримати певну вигоду від цього. А якщо правильно скористатися ситуацією, то можна отримати і додаткову вигоду. До цього ми з Вами вже розглядали ситуацію, коли аграрій придбав техніку при курсі 11 (вже навіть не говоримо про курс 8), при цьому використав гривневий договір лізингу. То на сьогоднішній день з урахуванням зростання курсу такі Клієнти змогли вже заощадити до 30% від вартості. Також зараз у с/г дилерів є склади техніки за акційними цінами, що дозволяє отримати значні знижки.

5. Які на сьогоднішній день умови лізингу: який початковий внесок?, які комісії (і за що)?, яка специфіка оплати - внесення платежів і подорожчання?, в якій валюті фінансують Клієнтів?

Звичайно ситуація в країні диктує зміни умов на ринку лізингу в частині посилення вимог до Клієнтів. Але деякі гравці, маючи диверсифікований портфель і розуміючи довгострокові перспективи розвитку як України в цілому, так і окремо аграрного сектора підтримують аграріїв. Так, VAB Лізинг, не змінила вимоги до Клієнтів-аграріїв, і на сьогоднішній день ми пропонуємо мінімальний аванс від 25% і термін лізингу до 5 років і, звичайно ж, рекомендуємо фінансування в гривні. Це дозволяє сільгоспвиробникам, не  відволікаючи значних коштів на початковий внесок, за рахунок тривалого терміну лізингу мінімізувати щомісячні витрати. Також, для кожного Клієнта ми робимо індивідуальний графік платежів з урахуванням сезонних особливостей по збору та реалізації врожаю.

6. Як можна повернути техніку Лізингодавцю, щоб отримати нову? Що для цього необхідно?

На жаль, в Україні ще слабо розвинений ринок trade-in для сільгосптехніки. Для лізингових компаній це ще й ускладнюється можливістю реально оцінити технічний стан об'єкта, що повертається і оцінкою його реальної ринкової вартості. Адже аграрії намагаються повністю використовувати ресурс техніки, і вторинний ринок більше насичений застарілою технікою у всіх розуміннях. А в trade-in важлива можливість швидко реалізувати отриману від Клієнта його стару техніку.

7. Яка сьогодні процедура отримання техніки в лізинг? Які потрібні документи?

Сама процедура отримання техніки не змінилася. Спочатку з Клієнтом узгоджуються комфортні для нього умови лізингу, як в частині первісних витрат, так і за щомісячними платежами. Стандартно пакет документів для оформлення договору лізингу містить в собі базові фінансові та юридичні документи. Але є й спрощені процедури. Приміром, у VAB Лізинг є програми «Швидкий лізинг» для тракторів МТЗ, яка дозволяє оформити договір лізингу без надання фінансової звітності від Клієнта.

8. Як лізингова компанія оцінює потенційного Клієнта: на що дивляться, чого очікують, як підходять до оцінки суми предмета лізингу?

При оцінці потенційного Клієнта для лізингової компанії важливе розуміння бізнесу Клієнта, досвід ведення такого бізнесу, позитивна динаміка розвитку підприємства і його платіжна репутація. Посівні площі, структура посіву, культури, на які робиться акцент і ринкова динаміка ціноутворення на ці культури - все це впливає на прийняття рішення про фінансування аграрних компаній. Також важливу роль відіграє ліквідність техніки і можливість ідентифікувати об'єкт лізингу. При формуванні графіка для Клієнта приймаються до уваги його щомісячні надходження та прогнози надходжень від реалізації врожаю.

9. Чи готові в лізингових компаніях дати більше техніки, ніж попросить Клієнт? І в якому випадку?

В основному Клієнт чітко знає свої потреби в поповненні або оновленні парку техніки. І завдання лізингової компанії задовольнити потреби Клієнта. Звичайно, для великих Клієнтів існує практика встановлення певного ліміту фінансування. І в рамках такого ліміту надалі укладаються договори лізингу по мірі виникнення потреб, але в будь-якому випадку - це завжди тільки задоволення потреб Клієнта. Клієнт може отримати більше сервісу і більше якості, але більшу кількість техніки, ніж потрібно Клієнту - навряд чи буде фінансувати лізингова компанія.

10. Які переваги лізингу для агротехніки над кредитом? У чому переваги лізингу над кредитом?

У більшості випадків це простота і більша доступність даного виду фінансування. Відсутність необхідності в додаткових заставах, високих авансах і жорстких вимогах до фінансового стану роблять лізинг більш зручним та гнучким фінансовим інструментом для аграріїв. Додатковий комплекс сервісних послуг зробить послугу більш комфортною. Приміром, в VAB Лізинг можна укласти договір лізингу з повним сервісним обслуговуванням, що дасть можливість зручного планування і розстрочки по оплаті регламентного тех. обслуговування техніки.