“Чому аграріям зручно користуватися лізингом?” – розповідає Олексій Пєтухов, директор ТОВ «Ексімлізинг».

Сьогодні експерти зазначають, що аграрний сектор економіки України розвивається найбільш стрімко та ефективно. За статистикою, АПК забезпечує близько 14% ВВП держави. Україна виробляє 28% світового обсягу соняшникової олії, посідає 3 місце у світі за експортом кукурудзи. За офіційними даними, наші аграрії годують 140 мільйонів людей на планеті. Водночас гостро стоїть питання модернізації та фінансування агросектору. Адже крім людського ресурсу комплекс сезонних робіт потребує чималих коштів, які не завжди здатні забезпечити фермерські господарства. Якісною альтернативою стає отримання сільгосптехніки, обладнання та нерухомості у лізинг, – розповідає Олексій Пєтухов, директор ТОВ «Ексімлізинг».

Підтримка агросектору, як драйверу української економіки, – один із пріоритетів державного Укрексімбанку, де альтернативні інструменти фінансування реального сектору ринку пропонує ТОВ «Ексімлізинг». Головна мета фінансистів – застосування не лише традиційних підходів до ведення агробізнесу та його фінансування, але й розширення можливостей за рахунок додаткових інструментів підтримки АПК.

– Олексію Вікторовичу, в країнах Європи лізинг є досить поширеним явищем. Українські ж аграрії ставляться до нього з певною обережністю. Чому, на Вашу думку, маємо таку ситуацію?

– Протягом останніх років українські аграрії все більше відчувають потребу у оновленні матеріально-технічної бази своїх підприємств, але кілька хвиль криз навчили агровиробників з обережністю ставитися до кредитних зобов’язань. Якщо раніше підприємства надавали перевагу класичному банківському кредитуванню, то сьогодні ми спостерігаємо висхідний тренд глобальної економіки в частині саме лізингових послуг. Це означає, що все більше підприємств вважають за краще брати обладнання в особливий вид оренди із подальшим отриманням у власність – лізинг, щоб модернізувати свої виробничі потужності. Але тут важливо розуміти, що таке лізинг, адже це – особлива фінансова послуга, що дозволяє клієнтові вибрати певне майно (трактор, авто, вагон, обладнання тощо), а також його продавця і доручити здійснення покупки «Ексімлізинг». Далі ми передаємо обладнання клієнту на обумовлений термін за погоджену плату і за зручним графіком виплат. Після погашення зазначеної у договорі суми, майно переходить у власність клієнта. Можливий також і варіант оперативного лізингу (оренди), який переважно використовується великими агрохолдингами, для яких право власності на виробничі потужності не є визначальним, а у світлі останніх змін українського податкового законодавства є сенс мати потужності саме у користуванні, а після використання повернути їх. Отже, маємо певний симбіоз переваг оренди та кредиту.

Як це працює в інших країнах і чому їхні підприємці надають перевагу саме лізингу?

– На Заході лізинг давно став одним із найпопулярніших способів, завдяки якому підприємства отримують необхідне обладнання. Можна сказати, що успішним лізинг зробили США, оскільки 78% американських бізнесменів вдаються до лізингових послуг. Про це свідчить статистика профільної організації Equipment Leasing and Finance Association (ELFA), голова якої Ральф Петта якось сказав, що причина того, що 8 із 10 компаній користуються лізинговим фінансуванням для отримання обладнання, – це відмінна вигода для бізнесу. Так, для малого бізнесу, лізинг – ефективний з точки зору витрат, як спосіб отримати обладнання і одразу користуватися ним. Вже набрав значних обертів лізинг і в Україні. На сучасному ринку маємо досить високий рівень попиту на лізингові послуги у агросегменті. Тому ми пропонуємо клієнтам якісні зручні рішення, спрямовані на подальший розвиток їхнього бізнесу і збільшення насамперед експортного потенціалу. Так, сплативши початковий внесок, фермери можуть одразу отримати зареєстровану і застраховану техніку й почати використовувати її у виробництві.

– Як Ви вважаєте, наскільки цікавим є лізинг для українських аграріїв у сучасних умовах ринку?

– Загалом цей ринок набирає обертів не лише в Україні. Але лізинг, як фінансовий інструмент, цікавий для українських аграріїв із цілого ряду причин, особливо зараз, коли ринок поступово стабілізується. Поперше, він поєднує у собі переваги довгострокової оренди і кредиту. По-друге, несе чимало бонусів для агропідприємства, адже таким чином підприємство і користується необхідним обладнанням, і знижує податок на прибуток. Крім того, лізинг захищає, оскільки на таке майно не може бути звернено стягнення третіх осіб, бо фактично воно є власністю «Ексімлізингу». Лізингова компанія також контролює, щоб предмет лізингу був вчасно застрахований.

Особливою популярністю сьогодні користується лізинг транспорту і сільгосптехніки. Наша місія – це, звичайно, підтримка вітчизняного виробника і реального сектору економіки. Підприємствам усіх форм власності – і державним, і комунальним – ми пропонуємо фінансовий та оперативний лізинг на основні засоби: автотранспорт (легковий, легкий комерційний, вантажний, залізничний), спеціальну та сільськогосподарську техніку і обладнання, виробниче обладнання та комерційну нерухомість.

– Ми багато говоримо про те, що таке лізинг, у чому переваги. Але як це працює на практиці? Розкажіть, будь ласка.

– На сьогодні «Ексімлізинг», за підтримки державного Укрексімбанку, співпрацює майже з усіма дилерами відомих світових виробників техніки та обладнання. З деякими виробниками у нас є навіть спецпрограми фінансування з індивідуальними умовами. Лізинг на товари виробництва Республіки Білорусь фінансується із компенсацією значної частини вартості ресурсу. Щоб скористатися нашими пропозиціями клієнту необхідно обрати бажаний товар і звернутися до «Ексімлізингу». Далі фахівець нашої компанії надає розрахунок платежів на термін згідно запиту клієнта, враховуючи побажання щодо типу платежів: рівними частинами або за графіком із сезонним погашенням. Якщо клієнта влаштовує наша пропозиція, він надає необхідні документи. У разі погодження фінансування кредитною радою, «Ексімлізинг» та клієнт укладають договори лізингу, а з постачальником – договір купівлі-продажу. Клієнт вносить аванс на лізингову компанію а та, в свою чергу, перераховує його постачальнику. Коли товар готовий до передачі, підписується акт приймання-передачі у користування, «Ексімлізинг» страхує та реєструє (за потреби) предмет лізингу і сплачує решту коштів постачальнику. Гнучкість лізингу полягає також у тому, що при зміні обставин можна досить легко, за згодою сторін, вивести частину предметів лізингу, замінити сторону договору лізингу в середині або в кінці терміну, що досить непросто зробити з іншими фінансовими інструментами.

Ми розуміємо особливості сьогоднішнього ринку, саме тому пропонуємо українським підприємствам агропідприємствам вигідні пропозиції лізингу техніки, обладнання та нерухомості, привабливі умови та гнучкі графіки платежів, а головне – надійність та дієву підтримку державного Укрексімбанку.